بهار – فنر – چشمه استفاده استراحت فناوری

بهار – فنر – چشمه: استفاده استراحت فناوری ارتباط استراحت پروژه زندگی تمرکز ایمیل فناوری

گت بلاگز اخبار اجتماعی از شنبه ایشالا! ، حکایت تعطیلی یک‌ماهه مدارس, مدرسه‌ تق‌و‌لقه

تصور عمده ای که در مورد بین التعطیلی ها و به قولی «پیچاندن» مدرسه وجود دارد به دانش آموز برمی گردد، در صورتی که طرف دیگر این ماجرا معلم و کادر مدرسه است که در

از شنبه ایشالا! ، حکایت تعطیلی یک‌ماهه مدارس, مدرسه‌ تق‌و‌لقه

حکایت تعطیلی یک ماهه مدارس/ مدرسه تق و لقه؛ از شنبه ایشالا!

عبارات مهم : آموزش

معلم می گفت من میام ولی شماها نیاین! | بازرس می آید؛ معلم نباشد غیبت می خورد

تصور عمده ای که در مورد بین التعطیلی ها و به قولی «پیچاندن» مدرسه وجود دارد به دانش آموز برمی گردد، در صورتی که طرف دیگر این ماجرا معلم و کادر مدرسه است که در بسیاری از موارد بدون نظارت و پافشاری بر این موضوع، به این تعطیلی ها و نیامدن دانش آموزان جهت می دهند.

از مدرسه فراری اند؛ دانش آموزانی که منتظر هر تعطیلی اند تا قبل و بعد از آن را هم تعطیل کنند و به مدرسه نروند. اوج آن هم در تعطیلات نوروزی است که میانگین، یک هفته قبل و بعد از تعطیلات را بی خیال مدرسه می شوند و اغلب معلم ها و خانواده ها هم با بی خیالی ارزش همراه می شوند. آموزش و پرورش ولی دائم اعلام می کند که مدارس تا فلان روز و از فلان روز دایر است ولی نشستن پای حرف دانش آموزان و معلم ها نشان می دهد که این خبرها هم نیست. نظارتی که انگار از سوی آموزش و پرورش وجود ندارد و از سوی دانش آموزان هم تمایلی جهت حضور در مدارس نیست.

از شنبه ایشالا! ، حکایت تعطیلی یک‌ماهه مدارس, مدرسه‌ تق‌و‌لقه

مسئله ای که ریشه آن را می توان در موارد متفاوتی مانند کتاب های درسی، محیط مدرسه، فضای آموزش و .. بررسی کرد.

با این حال تصور عمده ای که در مورد بین التعطیلی ها و به قولی «پیچاندن» مدرسه وجود دارد به دانش آموز برمی گردد، در صورتی که طرف دیگر این ماجرا معلم و کادر مدرسه است که در بسیاری از موارد بدون نظارت و پافشاری بر این موضوع، به این تعطیلی ها و نیامدن دانش آموزان جهت می دهند.

تصور عمده ای که در مورد بین التعطیلی ها و به قولی «پیچاندن» مدرسه وجود دارد به دانش آموز برمی گردد، در صورتی که طرف دیگر این ماجرا معلم و کادر مدرسه است که در

در واقع شاید بتوان گفت اگر نظارت جدی تری از سوی آموزش وپرورش و کادر مدارس وجود داشت، شاهد تعطیلی های بی مورد نبودیم. حتی می توان این عنوان را یک آسیب در آموزش وپرورش به حساب آورد که باید با ریشه یابی و آسیب شناسی برطرف شود.

معلم می گفت من میام ولی شماها نیاین!

مادر یک دانش آموز مقطع ابتدایی مدرسه غیرانتفاعی راجع به تعطیلی های قبل و بعد از عید به «خبرآنلاین» می گوید: «یک هفته قبل از عید به پسرم گفته بودند دیگر به مدرسه نیایید و طبق دستور آموزش و پرورش هم پیک نوروزی ندادند؛ ولی در طول عید در کانال تلگرامی هر روز وظیفه می دادند. بعد از تعطیلات عید هم که معلمشان نیامد و گفتند از شنبه شروع می شود.»

از شنبه ایشالا! ، حکایت تعطیلی یک‌ماهه مدارس, مدرسه‌ تق‌و‌لقه

مادر یکی دیگر از دانش آموزان ابتدایی که فرزندش در مدرسه دولتی درس می خواند، می گوید: «۴،۵ روز قبل از عید که مدیر مدرسه اعلام کرده بود فرزند ها تعطیل اند و دیگر نیایند ولی بعد از عید معلم ها بودند ولی هیچ دانش آموزی سر کلاس نرفته بود. من پسرم را فرستادم ولی یک ساعت بعد برگشت. از معلمش هم که پرسیدم گفت اشکالی ندارد و هنگامی که دانش آموزی نیامده نمی توانیم درس بدهیم.»

«معلم ما گفت من میام ولی شماها نیاید؛ چون اگه من نیام جریمه می شم. بقیه کادر مدرسه هم همینو می گفتن؛ یجوری غیرمستقیم می گفتن نیاین ولی حرف دلشون این بود نیاین که ما هم سریع بریم.» دانش آموز مقطع دبیرستان مدرسه غیرانتفاعی است و می گوید: «ما به هر بهونه ای دنبال تعطیلی ایم و مدرسه هم باهامون راه میاد؛ ولی ازونور برامون کلاس فوق العاده می ذارن و مجبوریم بیایم. خب به جای اینکارا نذارن الکی تعطیل شه که بعد مجبور نشیم کلاس جبرانی بیایم.»

تصور عمده ای که در مورد بین التعطیلی ها و به قولی «پیچاندن» مدرسه وجود دارد به دانش آموز برمی گردد، در صورتی که طرف دیگر این ماجرا معلم و کادر مدرسه است که در

دانش آموز نیاید، معلم هم نمی آید

مهدی بهلولی، معلم ریاضی دبیرستان راجع به این عنوان به «خبرآنلاین» می گوید: «این عنوان قائده مشخصی ندارد. اگر بخواهم تجربه خودم را بگویم، ما روز یک شنبه قبل از عید من به عنوان معلم به مدرسه رفتم و از مدرسه ای که ۵۰۰ دانش آموز دارد، فقط ۲۰ نفر آمده بودند. خانواده ها می خواهند بروند مسافرت و روزهای قبل عید را هم جزو تعطیلات حساب می کنند. با ۲۰ دانش آموز که از مقطع های متفاوت هم هستند نمی شود کلاسی برگزار کرد و درس داد. علاوه بر این این تعداد کم دانش آموز هم تمایلی به نشستن سر کلاس درس ندارند. بنابراین این عنوان با فرهنگ ما گره خورده و نمی شود فقط یک گروه را مقصر جلوه داد. طبیعتا بسیاری از معلم ها هم نمی خواهند روزهای آخر سال را بیایند و شاید می خواهند به سفر بروند. در واقع من منکر این نیستم که بعضی معلم ها هم به نیامدن دانش آموزان و تعطیلی ها جهت می دهند. روز دوشنبه هم من به شخصه نرفتم چون می دانستم که حتی یک دانش آموز هم دیگر نمی آید.»

او در ادامه راجع به روند نظارت ها می گوید: «آموزش و پرورش با دانش آموزان سر و کار دارد و دانش آموزان هم درگیر خانواده ها هستند و نمی توان گفت همه چیز دست معلم هاست. من ۱۴ ام رفتم مدرسه و فقط یک معلم نیامده بود ولی هر کلاس من فقط نصف فرزند ها آمده بودند. نه می شود درس تازه داد نه می شود کل تایم کلاس را بیهوده گذراند. بنابراین کلاس فرم مهم را ندارد و همه چیز فرمالیته هست. اینها دست من معلم نیست و خانواده ها هم باید احساس مسئولیت بیشتری کنند. در آموزش و پرورش هم نظارت هست؛ جهت مثال دو روز قبل از نوروز، به ما گفتند که باید بیاید چون بازرس می آید. البته بازرس نیامد ولی ما تا ساعت ۱۱ مدرسه بودیم. بازرس ها هم موظف اند که از مدارس دیدار کنند ولی به علت تعداد زیاد مدارس، یک سری از مدارس را می روند.»

از شنبه ایشالا! ، حکایت تعطیلی یک‌ماهه مدارس, مدرسه‌ تق‌و‌لقه

بازرس می آید؛ معلم نباشد غیبت می خورد!

بهلولی با اشاره به اینکه اگر معلم هم نباشد، بازرس فقط غیبت رد می کند، راجع به بازدارندگی این نظارت ها می گوید: «مشکل ما در این موارد تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند فرهنگ و جامعه و .. است و آموزش و پرورش ابزار زور ندارد و تنها جهت معلم غیبت رد می کند و نمی تواند دانش آموز را مواخذه کند. هنگامی که هم که دانش آموز نباشد، نمی تواند کارش را پیش برد.»

او در پاسخ به این پرسش که اگر کادر مدرسه و آموزش و پرورش سر این عنوان پافشاری کنند، اوضاع چگونه خواهد بود هم گفت: «قطعا اگر سخت گیری ها زیاد شود تعدادی از دانش آموزان که مدرسه را جدی نمی گیرند، به مدرسه می آیند ولی با این رویکرد موافق نیستم که فرزند ها را با ترساندن سر کلاس بیاوریم. علاوه بر این آموزش و پرورش ما کیفی نیست که دانش آموز با نیامدن چند روز به مدرسه آسیب ببیند. در واقع تنها مدرسه نمی تواند این اوضاع را کنترل کند و علت آن هم این است که سیاست های آموزشی ما اعتبار و اثرگذاری خود را از دست داده اند.»

بهلولی اعتقاد است این مباحث حاشیه ای است و ریشه در سیاست های کلان آموزشی و بی اعتبارشدن آموزش دارد. «مدرسه اهمیت خود را از دست داده است و جایگاه پیشین را ندارد. سیاست های کلی هم در بی اثرکردن آموزش نقش پررنگی دارد؛ در واقع ما اصل مطلب را رها کرده ایم و به فرع چسبیده ایم. ما هر سال هزاران تحصیل کرده بدون کار داریم که هنگامی که یک دانش آموز از این آمارها اطلاع پیدا کند به خود می گوید چه فایده ای دارد درس بخوانم و در نهایت هم بدون کار باشم؟ در واقع این مسئله ریشه های عمیق تری دارد که به عواملی چون کتاب های نامناسب درسی، فضای مدارس، سیاست های آموزشی و .. برمی گردد که مجموع این عوامل باعث می شود که مدرسه جهت دانش آموزان جذابیت چندانی نداشته باشد و دائم در حال فرارکردن از آن باشند.»

نظارت هایی که بازدارنده نیستند!

نحوه نظارت بر این عنوان هم در آیین نامه اجرایی مدارس در قالب غیبت هاست و به صورت مستقیم اشاره ای به این عنوان نشده هست. علاوه بر این تنبیه هایی که لحاظ شده است نه تنها دانش آموز را به رفتن به مدرسه ترغیب نمی کند که زیاد هم زده می شود. در ماده ۶۹ این آیین نامه آمده است: «مدیر مدرسه موظف است در مواردی که دانش آموز تاخیر ورود مکرر یا غیبت غیرموجه داشته باشد، مراتب را به اطلاع ولی او برساند تا با همکاری ولی چاره جویی مورد نیاز معمول شود.»

در ماده ۷۰ هم آمده است: «غیبت غیرموجه و تاخیر ورود دانش آموز در دفتر انضباطی ثبت و موجب کسر نمره انضباط می شود و در صورت تاخیر ورود مکرر یا غیبت بیش از حد، مدیر مدرسه موظف است با نظر شورای مدرسه، تصمیم مقتضی را برابر مفاد ماده ۷۶ اتخاذ کند و مراتب را کتبا به ولی دانش آموز ابلاغ کند.» در ماده ۷۶ هم که در مورد تنبیه هاست، آمده: «دانش آموزان متخلفی که راهنمایی ها و چاره جویی های تربیتی، در آنها بافایده و موثر نمی افتد، با رعایت تناسب به یکی از روش های زیر مورد تنبیه قرار می گیرند:

۱. تذکر و اخطار شفاهی به طور خصوصی

۲. تذکر و اخطار شفاهی در حضور دانش آموزان کلاس مربوط

۳. عوض کردن کلاس، در صورت وجود کلاس های متعدد در یک پایه بااطلاع ولی دانش آموز

۴. اخطار کتبی و اطلاع به ولی دانش آموز

۵. اخراج موقت از مدرسه با اطلاع قبلی ولی دانش آموز، حداکثر جهت سه روز

۶. انتقال به مدرسه دیگر»

خبرانلاین /فاطیما فردوس

واژه های کلیدی: آموزش | مدرسه | تعطیلی | آموزشی | آموزش و پرورش | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz